|
|
Shantaram
Gregory David Roberts
Originalets titel: Shantaram Översättning: Hans O. Sjöström Inbunden Antal sidor: 941 ISBN: 978-91-7337-001-1 Utkommer: augusti 2007 Slutsåld
|
|
»Ingenting, absolut ingenting har varit som det brukar vara med böcker när det gäller Shantaram.
Först dröjde det innan den australiensiska bästsäljaren hittade till England och USA. Och då dröjde det tills läsarna där upptäckte den. Men sedan hände allt på en gång. Rekommendationerna gick som en löpeld: läs den, läs den, läs den! Och plötsligt fanns boken överallt: på kaféer, på tåg, på flyg – överallt där folk rör sig. Nu är boken såld till 13 länder och överallt händer samma sak: läsarna tar boken till sitt hjärta.
Själv fick jag Shantaram i mina händer i juni i fjol. Jag blev nyfiken på denna osannolika självbiografiska historia skriven av en före detta australiensisk fånge och jag fastnade ohjälpligt i boken.
Jag kan inte säga att det var en höglitterär upplevelse som höll mig kvar. Nej, Gregory David Roberts gör inga anspråk på de fina litterära priserna. I stället berättar han sitt livs historia och förklarar sin stora kärlek till Indien dit han rymde på flykt undan ett långt fängelsestraff.
När jag slog igen boken var det bara en sak att göra: kasta mig in i det stora utgivningsäventyret.
Shantaram ska även filmatiseras. Inspelningen förväntas börja i januari 2008. Filmen produceras av Johnny Depp som även kommer inneha en roll i filmen.«
Dorotea Bromberg
I början av 1980-talet begick australiensaren Gregory David Roberts en rad väpnade rån för att bekosta sitt heroinmissbruk. Han åkte fast men lyckades rymma från ett av Australiens mest välbevakade fängelser. På falskt pass tog han sig sedan till Indien och anonymiteten i den myllrande miljonstaden Bombay.
Shantaram är Gregory David Roberts egen berättelse från de händelserika och omtumlande åren som förrymd fånge i Bombays undre värld. I ett av stadens slumområden öppnar han en sjukvårdsmottagning för att hjälpa de fattiga och nödställda. Han arbetar för maffian som pengatvättare och förfalskare av pass och han följer med en expedition till Afghanistan under ledning av maffialedaren Abdel Khader Khan för att förse mujaheddin med vapen i kampen mot ryssarna. Han kastas i indiskt fängelse och får utstå svår tortyr och svält. I den grönögda mystiska Karla möter han kärleken.
Shantaram är ett niohundra sidor långt spännande läsäventyr och en varm och innerlig kärleksförklaring till staden Bombay och dess människor. Det är en rå och hård värld Roberts beskriver, men det är en värld där kärleken, lojaliteten och vänskapen står i centrum och övervinner allt.
Smakprov
|
|
« Shantaram | Skuggor över Hudsonfloden »
|
|